Bezcenna świąteczna atmosfera czy uzależnienie

Bezcenna świąteczna atmosfera czy uzależnienie?

Święta, gwiazdka

Idą święta, Mikołaj, Gwiazdka, Choinka

Atmosfera pogody ducha, wybaczania i miłości. Spotkania rodzinne wspólne spożywanie posiłków i biesiadowanie. Na pozór wszystko okej, normalne ludzkie sprawy. Podczas gdy w tym momencie jest pewne „ale”.

Najpierw nie widzisz tego, później zauważasz, ale nie dopuszczasz do siebie myśli, nagle zdajesz sobie sprawę, że to już jest tuż, tuż, a na koniec liczysz, dodajesz, sprawdzasz i ups!

Coś nie tak za dużo, za drogo, po co to było, to tylko dwa dni.

Sumując najważniejsze jest pytanie.

Co zrobić, by nie zwariować na świątecznych zakupach?

I czy grozi ci już na razie tylko świąteczny „zakupoholizm”,a później bez zakupów już nie umiesz żyć, i nie ważne ile masz gotówki w kieszeni, pieniędzy na koncie, pożyczysz od koleżanki czy z banku – musisz kupować, kupować … .

Zakupoholizm to zagadnienie stosunkowo nowe i wciąż nie do końca zdefiniowane. „Zakupoholik” to osoba, która czuje przymus kupowania.

Jednoznaczne określenie granicy, po przekroczeniu której zwykła,codzienna aktywność, jaką jest robienie zakupów, staje się uzależnieniem jest bardzo trudne. Dlatego jak w przypadku innych uzależnień, zakupoholizm ma wiele przyczyn, jednak żadnego z czynników ryzyka nie można określić jako decydującego. Dopiero ich współwystąpienie wskazuje na prawdopodobieństwo pojawienia się uzależnienia od zakupów.

Oficjalne czynniki ryzyka wpływające na rozwijanie się zakupoholizmu to wszechobecna zachęta do nabywania nowych dóbr materialnych, finansowych itp. – reklamy i promocje. Traktowanie posiadania dóbr materialnych jako środka do osiągnięcia szczęścia, szacunku, pozycji i akceptacji społecznej, które w przekazach reklamowych jest powszechne.

Sumując najczęściej te dwa czynniki wręcz wywierają na nas presję w okresie przedświątecznym.

Dlatego przechodząc często obok kolorowej wystawy, gdzie widzisz nadzwyczajną okazję, pod wpływem impulsu kupujesz prezent. Dopiero potem zastanawiasz się czy rzeczywiście Cię na niego stać.

W tym i innych uzależnieniach zapewniamy profesjonalną pomoc – zapraszamy do Kontaktu.